profeminist gazete haber
Eklenme Tarihi: 20 Ocak 2017, 11:43

2016’da DA Erkek Şiddeti Artarak Sürdü

2016da-da-erkek-siddeti-artarak-surdu

Gündemi meşgul eden anayasa tartışmalarının gerisinde kalmasına rağmen kadına yönelik erkek şiddeti artarak sürüyor. Haksız indirimlerle desteklenen erkekler Aralık ayında 19 kadını öldürdü. Bu geçen yıl erkekler tarafından öldürülen kadın sayısını 260’a yükselti.

Ülkenin tüm gündemi anayasa ve “evet” “hayır” tartışmalarıyla kitlenmişken ülkedeki erkek şiddeti artarak sürüyor. Haksız ceza indirimleriyle devlet desteği alan örgütlü erkek şiddeti Aralık ayında 19 olmak üzere 2016 yılında en az 260 kadını katletti. “Terör, trafik kazaları, afet sonucu ölümler” gibi birçok istatistikten çok yukarda bir sayı olmasına rağmen gerek medya gerek siyasi partiler erkek şiddetini ve bunun sonunda hayatlarını kaybeden kadınları görmezden gelmeye devam ediyor.

BİANET’in topladığı verilere göre 2016’da erkekler en az 260 kadın öldürdü, 75 kadına tecavüz etti; 120 kadını taciz etti; 417 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu; 329 kadına şiddet uyguladı. Kadın ölümlerinde en yüksek oran yine yüzde 47’le ayrılmak/boşanmak isteyen kadınlardı. Cinayetler yine kadınların yakınları tarafından gerçekleştirildi. Kadınların neredeyse üçte biri partnerleri veya eski partnerleri tarafından öldürüldü. 2016 yılı çocuk istismarı rakamları da artarak sürdü. Erkekler Aralık ayında biri engelli olmak üzere 30 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu. Çocuklara cinsel istismar vakalarında bulunanların yarıdan fazlası çocukların yakından tanıdığı erkeklerdi. İstismar olaylarında faillerin yüzde 37’sini öğretmenleri yüzde 20’sini akrabaları oluşturdu.