profeminist gazete haber
Eklenme Tarihi: 15 Eylül 2017, 18:54

Erkek Şiddeti Ağustos’ta 24 Kadın Öldürdü!

erkek-siddeti-agustosta-24-kadin-oldurdu

Haksız indirimlerle devlet tarafından desteklenmeye devam eden erkekler Ağustos ayında 24 kadın daha öldürdü. Taciz ve tecavüzler de var. Ağustos ayında erkekler 21 kadın ve kız çocuğuna tecavüz ederken 19 kadını yaraladı.

Yerel ve ulusal gazetelerden Bianet tarafından derlenen haberlere göre erkekler 24 kadının yaşamına son verdi. Tabii rakamlar bunun çok üzerinde. 21 kadın ve kız çocuğu tecavüze uğradı. Yine Ağustos ayı içerisinde 19 kadında erkek şiddetiyle yaralandı. Taciz olaylarında 7 kadın ve kız çocuğu erkekler tarafından tacize uğradı. Öldürülen kadınlardan koruma talebinde bulunanlar vardı. Yaralama olayında ise aynı koca daha önce de yaraladığı kadını darp etmiş ve serbest bırakılmıştı.

Şiddet kadınların en yakınlarından geldi. Suçu işleyenlerin %80’ninden fazlası koca, eski sevgili ve partnerleri. Öldürülen iki kadın, şiddet gördükleri için defalarca koruma talebinde bulunmuştu. Karısını bıçakla yaralayan iki erkekten biri hakkında uzaklaştırma kararı vardı, biri ise daha önce karısını darp ettiği için yargılanmış ancak serbest kalmıştı.

Mahkemeler erkekleri korumaya devam ediyor. Son olarak İstanbul Pendik’te üniversite öğrencisi Asena Melisa Sağlam’a ‘şort giydiği’ gerekçesiyle minibüste saldıran Ercan Kızılateş yayınlanan yeni KHK ile serbest bırakıldı. 86 gün cezaevinde yatan Kızılateş, cezasının kalan kısmını Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nün belirleyeceği kamu yararına olan bir işte çalışacak ya da haftanın belirli gün veya günlerinde karakola giderek imza atacak.