profeminist gazete haber
Eklenme Tarihi: 05 Nisan 2017, 18:24

Erkekler İçin Doğum Kontrolü

erkekler-icin-dogum-kontrolu

Doğum kontrolünün neredeyse tüm yükünü kadınlara bırakan erkekler için de oldukça etkin bir doğum kontrol yöntemi daha geliştirildi. Hindistan’da geliştirilen doğum kontrol jelinin iki yıl içinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Doğum kontrol yöntemlerinde erkekler çoğunlukla aktif bir rol oynamaktan kaçınıyor. Bu yükün büyük kısmını kadınlara yıkıyor. Erkekler çoğunlukla doğum kontrolüne prezervatif kullanarak katılıyor. Prezervatif kullanıcılarının yüzde 70’e yakın bir kısmı doğum kontrolü için prezervatifi tercih ederken geri kalanı bulaşıcı hastalıklardan korunmak için prezervatif kullanıyor.

Erkeklerin de doğum kontrolünde aktif bir rol üstlene bilmesine olanak sağlayacak olan jel spermlerin baş ve kuyruk yapılarını bozarak döllenme yeteneklerini ortadan kaldırıyor. Biyomedikal mühendisi Sujoy Guha tarafından bulunan yöntemle, testiste sperm taşıyan damarlara jel aşılanarak işlem yapılıyor. İşlem daha sonra istenmesi halinde durdurula biliyor. Erkeklere yönelik bu çalışma ilaç devlerinden neredeyse hiç ilgi görmemiş.