profeminist gazete haber
Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2017, 13:54

Mart’ta Erkek Şiddeti 29 Kadını Öldürdü!

martta-erkek-siddeti-29-kadini-oldurdu

Haksız tahrik indirimi adı altında devlet tarafından desteklenen örgütlü erkek şiddeti mart ayında 29 kadını öldürürken 39 kadını da yaraladı. Erkekler bu yılın ilk üç ayında 82 kadın öldürmüş oldu.

Mart ayında örgütlü erkek şiddeti 29 kadın öldürürken 39 kadını yaraladı. Ayrıca 3 çocuk erkekler tarafından öldürüldü. Bunun dışında erkekler 5 kadına tecavüz etti, 38 kadını seks işçiliğine zorladı, 12 kadını taciz etti, 68 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu. Neredeyse tüm diğer ölümlerden daha fazla can alan erkek şiddeti geçen yıl olduğu gibi bu yılda devlet tarafından görünmez halde.

Bu yılın ilk üç ayında erkek şiddeti 82 kadın öldürdü, 90 kadına şiddet uyguladı. Bunun dışında erkekler 18 kadına tecavüz etti, 31 kadını taciz etti, 116 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu. Bu kadınların dışında intihar eden (ettirilen) 2 kadın var. Öldürülen 6 kadının ise henüz failleri belli olmadığı için bu listeye dâhil olmadı.  

Öldürülen kadınların neredeyse yarısı boşanmak/ayrılmak istedikleri ya da katillerinin barışma teklifini reddettikleri için öldürüldüler. Kadınları öldürenler yine kadınların yakınları. Öldürülen kadınların %75’i kocaları, sevgilileri veya eski partnerleri ve yakın akrabaları tarafından öldürüldü.

Kaynak: bianet