profeminist gazete haber
Eklenme Tarihi: 04 Ağustos 2017, 14:18

Örgütlü Erkek Şiddeti Temmuz’da 20 Kadını Öldürdü

orgutlu-erkek-siddeti-temmuzda-20-kadini-oldurdu

Haksız tahrik indirimleriyle desteklenen örgütlü erkek şiddeti can almaya devam ediyor. Erkekler 2017 yılının Temmuz ayında 20 kadını öldürdü. Bunun yanı sıra bir kız çocuğu ve bir bebekle olayları engellemeye çalışan beş erkek de öldürüldü.

Temmuz ayında erkekler 20’si kadın ikisi çocuk ve olayları engellemeye çalışan 5 erkeği öldürdü. 50’nin üzerinde kadın erkekler tarafından yaralandı. Bu ay içinde erkekler 5 kadına tecavüz ederken 25 kadını taciz etti. 23 çocuk erkekler tarafından cinsel istismara uğradı. Cinsel istismara uğrayan kız çocuklarının yarısına yakını kuran kurslarında imamlar tarafından istismara uğradı.

Öldürülen kadınlar için değişmeyen önemli bir noktada da yine yakınları tarafından öldürülmeleriydi. Vakaların %65 kadınların partnerleri veya ayrıldıkları partnerleri tarafından gerçekleştirildi. Diğer ölümlerde çoğunlukla kadınların akrabaları ve yakınları tarafından işlenen cinayetlerle gerçekleşti. Olayların yarıya yakını kamusal alanda gerçekleşti.

Temmuz ayında yaşanan erkek şiddeti olaylarıyla 2017'nin ilk yedi ayında 170 kadın ve kız çocuğunu hayatını kaybederken, 50 kadın tecavüze uğradı. Bunun dışında erkekler 126 kadını taciz etti, 215 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu, 237 kadına şiddet uyguladı.

Kadınlar Temmuz ayında da hayatlarını savunmaya devam etti. Sistematik şiddet gören ve hayatı tehlike altında olan dört kadın yaşam hakkını savuna bilmek için kendilerine sistematik şiddet uygulayan erkekleri öldürdü.