profeminist gazete haber
Eklenme Tarihi: 27 Ekim 2016, 14:30

Türkiye Kadın Hakları Konusunda Hızla Geriliyor!

turkiye-kadin-haklari-konusunda-hizla-geriliyor

WEF’in (dünya Ekonomik Forumu)yaptığı kadın ve erkek bireylerin istihdamına yönelik yapılan araştırmada Türkiye 144 ülke içinde 130’uncu sırada yer bulabildi. En eşitlikçi ülke ise kadınlarda yüzde 83, erkeklerde yüzde 87 ile İzlanda oldu.

Kadın cinayetleriyle dünya sıralamasında oldukça yukarılarda yer alan Türkiye konu eşitlikle ilgili araştırmalara gelince ne yazık ki son sıralarda yer almaya devam ediyor. WEF’in (dünya Ekonomik Forumu) yaptığı kadın ve erkek bireylerin istihdamına yönelik yapılan araştırmada Türkiye 144 ülke içinde 130’uncu sırada yer bulabildi. Bu konuda en dengeli olan ülkeler sıralamasında İzlanda, Finlandiya, Norveç, İsveç ve Ruanda ilk beş sırada yer aldı.
Bağlantılı olarak eğitim konusundaki araştırma sonuçlarında da Türkiye hızla geriliyor. Kadınların eğitimi üzerine 2015 yılında yapılan araştırmalarda 105’inci sırada yer bulan Türkiye, 2016 yılında 109’uncu sıraya geriledi.
Siyasete katılım konusunda da Türkiye’de durum değişmedi. Kadınların siyasete katılımı sıralaması 105’ci sıradan 113’üncüsıraya geriledi.

Bu gerilemenin arkasında yatan en önemli parametreler arasında eğitim ve maddi eşitsizlik var.