lütfen ileti göndermek için giriş yapınız
12 Nisan 2017, 15:52 profeminist gazete haber

Etkinlik Başlangıcı : 13 Mayıs 2017, 09:00
Etkinlik Bitişi : 14 Mayıs 2017, 18:00
insel Şiddetle Mücadele Derneği, futbolda üretilen cinsel şiddet söylemleri ve cinsiyetçi tezahüratlara karşı farkındalık yaratmak için 13-14 Mayıs 2017 tarihinde ”Futbolda Cinsel Şiddet ve Cinsiyet Ayrımcılığı” konulu bir sempozyum düzenliyor.
Image titleCinsel Şiddetle Mücadele Derneği futbolda üretilen cinsel şiddet söylemleri ve cinsiyetçi tezahüratlara karşı farkındalık yaratmak için 13-14 Mayıs 2017 tarihinde ”Futbolda Cinsel Şiddet ve Cinsiyet Ayrımcılığı” konulu bir sempozyum düzenliyor.

Heinrich Böll Stiftung Derneği’nin destekleriyle gerçekleşen sempozyumun düzenleyicileri arasında; Kadınlar için Spor ve Fiziksel Aktivite Derneği (KAFSAD) ve Kadir Has Üniversitesi Spor Çalışmaları Merkezi de bulunuyor.

Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenecek sempozyuma; Hacettepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve KAFSAD Başkanı Prof. Dr. Canan Koca, Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Araştırma Görevlisi Pınar Öztürk,  Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yard. Doç. Dr. İdil Elveriş, Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Doç. Dr. Itır Erhart, Taraftar Hakları Derneği Başkanı Burkal Efe Sakızlıoğlu, Okan Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Lale Orta, Hakem İbrahim Dinçdağ, Türkiye Futbol Federasyonu Esenlik ve Çocuk Koruma Departmanı Uzmanı Dr. Gülhan Gündüz, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nden Hilal Esmer ve Şehlem Kaçar, Avukat Aynur Tuncel ve Avukat Mert Yaşar gibi isimler katılacak.2
31 Ağustos 2015, 23:46 Saadet kıcır

Bütün kadınların, ama önce sağlık hizmeti alanında çalışan kadınların bu güne gelirken nasıl engellediğini; yolunun nasıl kesildiğini ve nasıl yok edildiğini anlatan kitapta (Cadılar Büyücüler Hemşireler) şöyle bir cümle var:
“Bizim öykümüzü anlamak, yeniden savaşmak zorunda olduğumuzu anlamak demektir”

Ortaçağ, erkeklerin(kilise, devlet, tıp desteğinde) kadına yönelik şiddette sınır tanımayan en vahşi çağıdır. İnsanların derdine çare bulmaya çalışan, muhtaca yardım eden şifacı tüm kadınlar “büyücü” yaftasıyla katledilmiştir. “Bugün kadını geri planlara iten erkek zihniyetinin ardında büyücü avlarına öncülük eden Ortaçağ erkeğinin izleri vardır”

http://www.sosyalistfeministkolektif.org/emegimiz/37-kadin-emegi/944-onlar-hala-hemsir.html

1
31 Ağustos 2015, 23:37 Saadet kıcır

Biz Erkek Değiliz İnisiyatifi, kadın kurtuluşunun öznesi olmaya çalışmıyor. Ama erkeklerin kurtuluşa ihtiyacı olduğunu, bu erkekliği reddedebileceklerini söylüyor. Bunun için feminizme ve kadın kurtuluş hareketinin deneyimlerine ihtiyaç duyduklarını söylüyorlar. Feminist hareketin yönlendirmesine ihtiyaç duyması da önemli… Bence şimdiye kadarki söylemleri etkileyici ama beni rahatlatmıyor. Eylemle doğdular, öyle devam ettiler ama yeterince analiz yapmadılar, deneyim tartışmadılar. Oysa bizim erkeklerden en çok beklediğimiz, iç sorgulama. Bu eksikliğin, kendileri de farkında. Eğer bu farkındalığın izinden giderlerse, feministlerin yola çıkarken yaptığı “bilinç yükseltme çalışmaları” gibi farkındalık tartışmaları başlatılsa ve bunu yaysalar her yere.
http://www.pinarselek.com/public/page_item.aspx?id=89

1
31 Ağustos 2015, 23:34 Saadet kıcır

Image title
http://www.toplumvebilim.com/public/default.aspx?dsid=250

1
31 Ağustos 2015, 23:26 Saadet kıcır

Yaygın kanının aksine aile içi şiddet sadece düşük sosyo-ekonomik seviyeye sahip ailelerde değil, toplumun her kesiminde yaşanıyor. Yeni Zelanda Sosyal Gelişim Bakanlığı’nın It’s Not Ok! isimli aile içi şiddeti durdurmak amacıyla bir süredir yürüttüğü kampanya kapsamında Home dergisiyle iş birliğine gidilmiş.
Kampanya fikrinin ortaya çıkışı Yeni Zelanda Kadına Karşı Şiddet araştırmasının ezber bozan verilerine dayanıyor. Aile içi cinsel ya da fiziksel şiddete maruz kalan her 100 kadından 26’sı ortalama geliri 100.000 doların üzerinde ailelere mensup. Araştırmanın bulgularından biri de üniversite mezunu her 4 kadından birinin hayatının bir döneminde sevgilisi ya da eşi tarafından cinsel ya da fiziksel tacize uğramış olduğu.
http://bigumigu.com/haber/birbirinden-guzel-gorunen-evlerdeki-aile-ici-siddeti-bulunuz

1